Bertas kull 2024

SE UCH SE J(D)CH Berta vom Kogelvoitl är nu parad med SE UCH SE J(D)CH Alpelosens Acke “Dacke”.
Valparna beräknas komma i början på mars och är klara för leverans i början av maj.
Vi har gjort ultraljud 2024-01-30 och Berta är dräktig.
Kontakt Sten 070-6024780 vid intresse.

Både Berta och Dacke är fria från NCL-0 och ATX-0. Det innebär att valparna är hereditärt fria från NCL-0 och ATX-0. Både Berta och Dacke är avelsgodkända enligt ADB klubbens tidigare regler. Valparna blir med största sannolikhet hjortröda med anlag för black and tan och med en ideal storlek.


Berta vom Kogelvoitl är importerad från Österrike. 
Berta är en tik med utmärkta proportioner och en mankhöjd på 36 cm. Hon har ett vackert feminint huvud med mörka ögon. Berta har ett fantastiskt temperament. Hon är social och fungera bra i flocken med våra andra hundar.
Berta har stor jaktlust. Hon jagar rådjur, dovhjort, älg, hare, räv samt vildsvin. Hon är klok i sin kontakt med vildsvin. Drevtiderna är oftast 20 till 25 minuter, men ibland upp till en timme. Berta är samarbetsvillig och har mycket fina återgångar. Hon driver med bra skall och hon hörs på långt avstånd. Berta är drevprovschampion och fungerar mycket bra vid eftersök. Berta var placerad 2:a i ADB klubbens SM i drevprov 2021.
Under 2023 har Berta erhållit titlarna Svensk Utställningschampion och Svensk Jaktchampion i Drev.

Alpelosens Acke ”Dacke” är en import från Norge.
Dacke är en snygg kille, black and tan med vacker teckning, med en mankhöjd på 37 cm. Han är energisk och nyfiken. Dacke har goda sociala egenskaper och bra mentalitet. Han fungerar bra med andra hundar och katter.
Han jagar med drevtider på 15-30 minuter, men ibland upp till en timme. Dacke jagar rådjur, hjort, älg, hare, räv samt vildsvin. Han är försiktig i sin kontakt med vildsvin. Dacke är en duktig eftersökshund som gör många trafikeftersök, godkänd av NVR.
Dacke är Svensk Utställningschampion och Svensk Jaktchampion i Drev.

Valparna beräknas komma 7 mars.


2024-02-24 Knappt två veckor kvar!

Berta knappt 2 veckor kvar

Berta
Berta

Dacke
Dacke